Get Work

Spordiennustuse liigid

Üks põhiküsimus, mida vähemkogenud (ja vahel ka kogenenumad) spordile panustajad küsivad, on: “Milline panustamissüsteem on kõige edukam?” Ühest vastust sellele aga ei ole – sisuliselt on sellele võimatu vastata. Tegelikult on igal panusetüübil omad eelised ning palju oleneb situatsioonist, spordialast, millele panustatakse ja ka panustajast endast.

Kogenenumad mängijad tavaliselt juba teavad seda, kuid algajad satuvad tihti suurest panustamissüsteemide valikust segadusse. Seetõttu on soovitatav algajatel teha endale selgeks iga spordiennustuse liik nii ruttu kui võimalik. Mõned panustamisliigid on küll keerulisemad, kuid kui õigesti lahti seletada, ei tohiks nendest aru saamine kellelgi üle jõu käia. Ning siinkohal tahasingi selle lahtiseletamisega algust teha ja mõnel põhilisel süsteemil peatuda.

Moneyline Bet ehk 1 x 2 spordiennustuse liik

Eestis nimetatakse seda sageli ka “traditsiooniliseks” kihlveoks. See on üks lihtsamaid ja arusaadavamaid viise, kuidas spordile panustada. Seda tüüpi panustamist saab rakendada sisuliselt igat tüüpi spordiliigile – tuleb vaid ennustada, kes võidab võistluse, mängu või ürituse.

Toon illustreeriva näite korvpallist, kuna siin on ainult 2 vastast ja süsteemile on kergem pihta saada:

Toimub korvpallimatš kahe võistkonna vahel.
Võistkond A (koefitsiendiga 3.60) ja võistkond B (1.33).
Kui panustad võistkonnale A 100 eur ja nad võidavad, saad võiduks 360 eur, mis aga sisaldab ka sinu 100 eur – seega kasum oleks siin 260 eur.
Kui panustad võistkonnale B ja nad võidavad, saad 133 eur, mis aga sisaldab ka sinu 100 eur – ehk siis kasum oleks siinkohal 33 eur.

Handicap Betting (ehk edumaa andmine või takistuse loomine)

Seda panustamistüüpi kasutatakse paljudes maailma paikades erinevate spordialade puhul. Enamasti tehakse “handicap” panuseid juhul, kui ühel võistkonnal on palju suuremad shansid võita. Sedalaadi panustamissüsteem annab mängijale rohkem valikuvõimalusi.

Toon näitena jalgpallimatši võistkonna A ja võistkonna B vahel.

Võimalused on:
et võidab A (3.50)
et võidab B (2.20)
et tuleb viik (3.40)

Võistkonnale B pakutakse siin “handicap’i” +1. See tähendab, võistkonna B lõpptulemusele lisatakse +1 värav, mis muudab kihlveo mõttes nende võidutõenäosuse suuremaks. Samas kui valida “handicap” võistkonnale B -1, tähendaks see, et lõpptulemusest võetakse neil 1 värav vähemaks. Samasuguseid “handicap” variante pakuvad kihlveokorradlajad ka võistkonnale “A” ja “viik” variandile.

Totals ehk numbrilistele väärtustele panustamine

See on spordiennustuse liik, kus ei pea ära arvama võitjat, vaid saab teha panuseid erinevatele väärtustele, mis on arvestatavad numbrites.

Näiteks teeb kihlveokontor numbrilised panused, et mitu väravat selles mängus lüüakse, milline on lõplik punktide arv jne. Ja mängija ülesanne on panna panused, et kas mängu lõpptulemus läheb sellest numbrist üle või jääb allapoole.

Neid panustamisliike on spordis tegelikult veel terve nimekiri ja need erinevad riigiti, aga alustuseks ma usun, et kui nende kolmega tutvute, siis edasi on ka teistest süsteemidest juba lihtsam aru saada. Sellest aga edaspidi.

Head panustamist ja uute lugudeni!